LG L Bello is a quite good device, which features a very powerful 1300 MHz Quad-Core CPU, a comfortable 5" multi touch screen, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 1 MP front camera.
LG sells this cellphone in three different color options: black, white and gold. Although the LG L Bello is very slim and comfortable it's not so slim as many other cellphones on sale, with a thickness of 0.42 inches. While this cellphone is just 5.44" long, it still manages to hold a 5 inches display.
This cellphone is equipped with a good 854 x 480 5" screen, which makes all images and movies look quite colorful and brightful. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
LG ships the LG L Bello with an extremely powerful 1.3 GHz Quad-Core processing unit and only 1 GB of RAM which is a little bit poor for a phone this good. To help with graphic calculations, it also has an Adreno 305 graphics processing unit working at 450 MHz. An interesting feature of the LG L Bello is its big 8 GB internal memory and an SD memory card expansion slot, allowing you to install hundreds of applications and games without running out of space.
This cellphone includes WiFi capability (and it can provide it to other devices acting as a wireless modem or router), 4G (HSPA+) data connection, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G connection type, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone comes with 2 Micro SIM cards to be able to to use 2 different phone numbers.
This device is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 1 megapixels front camera. This cellphone can also film videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps. This camera also counts with a few nice characteristics like flash, face detection shooting, auto-focus, smile detection shooting and geo tagging.
This device also features a couple nice features such as Bluetooth and GPS Geolocation, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This phone comes with a 2540 mAh massive Li-Ion replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it at all. LG afirms this phone has a 600 hours stand by time and a 12.5 hours talk time.
LG is selling this cellphone for 249 dollars, which is not cheap for comparing with other similar devices. No matter if you want a device to mostly use social networks or want a device to play games, you will probably love this phone.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Also Known As: | LG L Prime |
| Product code: | D335 |
| Dimensions: | 5.44 x 2.78 x 0.42 inchesMetric13.82 x 7.06 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2540 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 12.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.