LG L30 is a mid-end phone, having a fast 1000 MHz Dual-Core processor, a 2 megapixels back facing camera and a 3.2 inches touch-screen.
This phone is a little bit thick compared to today's phones, with a thickness of 0.51". The LG L30 is 4.16" long, but it's only able to pack a much smaller 3.2 inches screen.
LG equipped this phone with a low level 3.2 inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making it have a poor level image quality. Its display uses LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
LG ships the LG L30 with a MediaTek MT6572 chip, packing a fast Dual-Core CPU speeding at 1 GHz with 512 MB RAM. Graphic intensive apps and games usually eats a lot of processing power, so this cellphone counts with an extra 500 megahertz ARM Mali-400 graphics processing unit to help handle those graphic tasks. This phone counts with a 4 GB internal memory, a fair quantity that should be fine for the majority of users knowing that it also has an external SD slot to store songs, pictures and videos.
This phone features Wi-Fi capability (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The LG L30 works with a SIM card for GSM services.
This cellphone is equipped with only a 2 megapixels back facing camera. It also captures 640x480 VGA videos at 30 fps.
The LG L30 uses a medium capacity 1540 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it if you use it heavily.
This device also includes some cool features as Bluetooth (4.0) and GPS, and Accelerometer.
LG sells this phone for 249 dollars, which is a very high price for comparing with other similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.16 x 2.54 x 0.51 inchesMetric10.57 x 6.45 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 125 pixels per inchMetric49.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.