LG Optimus GJ is a high-level cellphone, packed with a medium sized 4.7" multi touch screen, a very fast 1500 megahertz Quad-Core processor, and two cameras, a 13 MP back side camera and a 1.3 MP front camera.
This phone is powered by a very fast Quad-Core processing unit speeding at 1.5 GHz, bundled in the Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 chip and a large 2 GB of RAM memory. Graphic rendering often consume lots of CPU time, so it has an additional 400 megahertz Adreno 320 graphics processing unit to help handle those graphic tasks. A good advantage of this cellphone is its big 16 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, which allows the user to store hundreds of games and applications without any problem.
LG made this cellphoneavailable only in 2 color options: black and red. LG did an excellent job making this device weight only 4.98 ounces. Even though this device only has 5.39" long and 2.71" wide, it still manages to pack a 4.7" screen. Being just 0.37 inches thick,this phone is extremely thin and comfortable.
This phone is equipped with a gorgeous 4.7 inches display with a 1280 x 720 (HD) resolution, providing this phone with a perfect image quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera. Additionally, the camera features a couple of nice characteristics: auto-focus, flash, smile detection shooting, face detection shooting and geo tagging.
This cellphone offers Wi-Fi capability (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) internet connection, that is not so fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The LG Optimus GJ uses a Micro SIM card to use GSM services.
The LG Optimus GJ uses a 2280 mAh massive Li-Ion removable battery that provides this cellphone a quite long battery life. This cellphone has a reported stand by time of 515 hs and a talk time of 23 hours according to LG.
This cellphone also includes a couple nice features like Bluetooth and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is priced around 95 dollars, somewhat expensive for this type of phone. If you want this cellphone mostly for social networks, you love taking pictures, are looking for a phone for work or are looking for a cellphone to play games, you will definitely love this cellphone.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG 32UN500-W Montior 32" UHD (3840 x 2160) Display, AMD FreeSync, DCI-P3 90% Color Gamut, HDR10, Built-in Speakers, 3-Side Virtually Borderless Design - Silve/White
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2 |
| Product code: | E975w |
| Dimensions: | 5.39 x 2.71 x 0.37 inchesMetric13.69 x 6.88 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.98 ouncesMetric141.18 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 |
| Processor: | Krait (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 320 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2280 mAh |
| Stand-by Time: | 515 hours |
| Talk Time: | 23 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.