Micromax Bolt A065 is a decent quality phone, coming with an extremely fast 1300 megahertz Dual-Core processor, a 4" display, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front facing camera. But it's time to get into more detail.
Micromax decided to sell this phone with an extremely powerful 1300 megahertz Dual-Core CPU, packed into a Mediatek MT6571 chip with only 512 MB RAM memory which is a little bit poor for such a powerful cellphone. Handling graphic intensive games and applications, it also has a Mali-400 GPU ticking at 500 MHz.
Whereas this cellphone is just 0 inches long and 0 inches wide, it's able to fit a a 4 inches display. This cellphone is sold in two colors, black and white.
The Micromax Bolt A065 is equipped with two cameras, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 MP front facing camera. This cellphone also captures videos in 640x480 (VGA) at 15 frames per second. The camera also includes flash and geo tagging.
This phone has a interesting 4" display with a 800 x 480 resolution, making everything look colorful and brightful. Its display uses CSTN capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Micromax Bolt A065 offers WiFi capability (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This device has dual sim cards so it's able to work with two different phone lines or carriers.
This cellphone has a 2000 mAh medium capacity replaceable battery that can keep this device running for some hours, although you will probably need to charge it even after moderate use. Micromax informs a stand by time of 373 hs and a talk time of 6.5 hours for this cellphone.
This cellphone also comes with a handful of interesting characteristics like Bluetooth (provides communication with other phones and accessories), GPS Geolocation and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The Micromax Bolt A065 is being sold for about 249 dollars, which is a very high price for this kind of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6571 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 (Dual-Core 500 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 373 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (15 fps) (VGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.