Motorola EX115 is a low-end phone, provisioned with a 2.3" screen and a 3 megapixels back side camera.
This cellphone is 2.4" long, but it's only able to pack a way smaller 2.3 inches screen.
Motorola equipped the Motorola EX115 with an average 2.3 inches display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), which makes everything look good.
The Motorola EX115 only has a 3 megapixels back-facing camera.
The Motorola EX115 features a mediocre 930 mAh Li-Ion battery providing the Motorola EX115 with a not very long battery duration. Motorola informs a talk time of 3 hours and a stand by time of 240 hours for this phone.
This cellphone provides 3G internet connection, over EDGE technologies. This device comes with two SIM cards to be able to to use two different phone lines or carriers in the same phone.
This phone is really expensive considering it is sold for 80 dollars, while some similar devices are sold for much less than that.
Moto G Fast (32GB, 3GB RAM) 6.4" Max Vision HD+, Unlocked for T-Mobile, Verizon, AT&T, Metro, Global 4G LTE | Made for US by Motorola | 16MP Camera | 2020 | White (Renewed)
Shop now
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G Ace | 2021 | 2-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/128GB | 48MP Camera | Hazy Silver
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Also Known As: | Motorola Motokey Mini |
| Dimensions: | 2.40 x 4.29 x 0.49 inchesMetric6.1 x 10.9 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 80.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.3 inchesMetric5.8 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 174 pixels per inchMetric68.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 930 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.