Motorola i886 is a not very powerful cellphone, coming with a small 2.2 inches screen and a 2 mega-pixels back camera. But let's get into some more details.
Motorola didn't put much effort to reduce weight in this 4.98 oz cellphone, much heavier than other similar cellphones. This phone is 4.58 inches long and 2.01 inches wide, it just holds a much smaller 2.2" display. This phone is quite thick compared to today's cellphones, with its 0.73 inches thickness.
The Motorola i886 is equipped with a good 320 x 240 (QVGA) 2.2" display, making everything look quite vivid.
This device only has a 2 megapixels back side camera. This device also shoots videos in 320x240 (QVGA).
This cellphone counts with a 1380 mAh medium Li-Ion removable battery that provides this cellphone a poor battery life comparing with other similar cellphones.
This cellphone doesn't use a sim card, because it is not a GSM cellphone.
Motorola is selling this cellphone for $ 280, which is not a really offer for this kind of phone.
Moto G Fast (32GB, 3GB RAM) 6.4" Max Vision HD+, Unlocked for T-Mobile, Verizon, AT&T, Metro, Global 4G LTE | Made for US by Motorola | 16MP Camera | 2020 | White (Renewed)
Shop now
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G Ace | 2021 | 2-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/128GB | 48MP Camera | Hazy Silver
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Dimensions: | 4.58 x 2.01 x 0.73 inchesMetric11.63 x 5.11 x 1.85 cmImperial |
| Weight: | 4.98 ouncesMetric141.18 gImperial |
| Price: | $ 280.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1380 mAh |
| Talk Time: | 4.1 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.