Motorola MILESTONE 3 is a little outdated cellphone, counting with a 4" multi touch screen, a fast Dual-Core processor speeding at 1 GHz, and two cameras, an 8 MP back side camera and a 0.3 megapixels front camera. Let's take a closer look at what this device offers to us.
Motorola sells this cellphone with a great performance 1 gigahertz Dual-Core CPU and 512 MB RAM. A nice point of this cellphone is the 16 GB quite big internal storage memory and an SD extension slot, allowing the user to install hundreds of applications and games without worrying about space.
This phone is quite heavyweight comparing to other cellphones , weighting 6.49 oz. This phone is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.51 inches.
The Motorola MILESTONE 3 is equipped with a good level 960 x 540 4-inches display, which makes it hard to see the pixels taking part of the display. Its display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Motorola MILESTONE 3 has two cameras, an 8 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. It is also able to film videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps. To complete the camera, it also includes a few good characteristics like flash, auto-focus, geo tagging and face detection shooting.
The Motorola MILESTONE 3 provides wi-fi capability (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and fast 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone also features some cool characteristics like Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a 1540 mAh medium capacity Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. According to Motorola, this device has an estimated 240 hours stand by time and a 9.7 hs talk time.
This cellphone is being sold for about $ 229, which is a high price for comparing with other similar phones. No matter if you are looking for a gaming cellphone or will use this device mostly for internet broswing and social networks, this phone is definitely a very good choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 2.3.4 |
| Product code: | XT860 |
| Dimensions: | 4.85 x 2.52 x 0.51 inchesMetric12.32 x 6.4 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 6.49 ouncesMetric183.99 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 229.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 275 pixels per inchMetric108.27 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | TI OMAP4430-1000 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX 540 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 9.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.