Motorola XT5 is a low end Android cellphone, which counts with a 5 megapixels back camera and a medium sized 3.2-inches multi-touch display.
Motorola just sells this cellphone in color black. While this phone is 2.24" long and 4.52 inches wide, it only contains a way smaller 3.2 inches screen. It appears that Motorola decided not to care about this cellphone weight at all, leaving it live with a weight of 5.03 oz.
This phone has a interesting 480 x 320 3.2 inches screen, which makes everything look good. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone only has a 5 MP back-facing camera. The camera also includes flash.
The Motorola XT5 counts with a good 1270 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery duration comparing with other similar cellphones. According to Motorola, this phone has an estimated 230 hs stand by time and a 6.5 hs talk time.
This cellphone has wi-fi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a router or modem) and 3G fast internet connection, using HSDPA and EDGE technologies. The Motorola XT5 uses a SIM card for GSM carriers.
This phone also features some useful characteristics such as Bluetooth (2.0) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Motorola is offering this phone for $ 125, which is high for this kind of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Also Known As: | Motorola Quench XT5 |
| Product code: | XT502 |
| Dimensions: | 2.24 x 4.52 x 0.50 inchesMetric5.69 x 11.48 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 5.03 ouncesMetric142.6 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 125.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1270 mAh |
| Stand-by Time: | 230 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.