NIU Niutek 3G 3.5B is a low end cellphone, which features a 3.5 inches display, a powerful 1000 MHz CPU, and 2 cameras, a 3.2 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front camera. Great! That's it? No, it's just the shortest summary on earth.
NIU decided to power this cellphone using a great performance 1 GHz processing unit and as little as 256 MB RAM.
The NIU Niutek 3G 3.5B is a little thick compared to nowadays devices, with its 0.54" thickness. NIU offers this phone in black and white. The NIU Niutek 3G 3.5B feels much lighter than what you would expect from a cellphone this size.
The NIU Niutek 3G 3.5B has two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
This cellphone includes a interesting 480 x 320 3.5" display, making everything look quite vivid. Its display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone comes with a medium 1300 mAh removable battery that provides this cellphone a poor battery duration. NIU reports a stand by time of 850 hs and a talk time of 17 hs for this phone.
This phone has wi-fi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, over EDGE technologies. This cellphone has dual sim cards so it is able to use 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This phone also features a few useful features such as Bluetooth (2.1), GPS Navigation and TV Reception, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
NIU is offering this device for 155 dollars, which is not a good offer for this kind of phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | N309 |
| Dimensions: | 4.47 x 2.44 x 0.54 inchesMetric11.35 x 6.2 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.28 ouncesMetric92.99 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 850 hours |
| Talk Time: | 17 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| TV: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.