NIU Niutek 4.5D is a mid-end Android phone, packed with a Dual-Core CPU running at 1200 megahertz, a medium 4.5 inches multi touch screen, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 1.3 MP front-facing camera. That's all? No, it's only the shortest summary.
Though this phone is quite thin it's not even close to being one of the thinnest cellphones currently available, with a thickness of 0.41 inches. This phone feels much lighter than what one would expect from a cellphone like this.
This cellphone is powered by a Mediatek MT6572 system chip, holding a fast Dual-Core processing unit ticking at 1.2 GHz with as little as 256 MB of RAM memory. Handling graphic calculations, the NIU Niutek 4.5D also has a 500 MHz ARM Mali-400 GPU. The NIU Niutek 4.5D comes with a 524,29 MB internal memory, a small amount that might be adequate for basic users considering that it also has an SD memory card expansion slot to store pictures and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
The NIU Niutek 4.5D is equipped with two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 1.3 megapixels front facing camera. The NIU Niutek 4.5D can also capture videos in HD 1280x720 at 30 frames per second. Additionally, the camera counts with a couple of useful characteristics: face detection shooting, flash and geo tagging.
This phone includes a good level 854 x 480 4.5" screen, which makes it hard to see the pixels in the screen. Its screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone uses a 1650 mAh medium capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a consuming device like this. NIU claims this phone has a stand by time of 640 hs and a talk time of 16 hs.
This cellphone counts with wi-fi connectivity (which it can share with other devices acting as a router), HSPA+ (4G) connection type, that is not as fast as LTE networks and 3G fast connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual sim so it is able to work with two different carriers or phone numbers at the same time.
This device also comes with some useful features such as Bluetooth (2.1) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The NIU Niutek 4.5D is not very cheap considering it costs 155 dollars, and other similar devices are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.42 x 2.68 x 0.41 inchesMetric13.77 x 6.81 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.90 ouncesMetric138.91 gImperial |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Stand-by Time: | 640 hours |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.