Nokia Lumia 505 is a decent quality Windows Phone 7.8 cellphone, equipped with an 8 mega-pixels back facing camera, a powerful processor speeding at 800 MHz and a 4-inches multi-touch screen.
Nokia decided to power the Lumia 505 using a quite powerful 800 megahertz processing unit, included in a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A chip with as little as 256 MB of RAM. Graphic rendering often eats lots of CPU time, so the Lumia 505 also counts with an Adreno 200 (enhanced) graphic processing unit ticking at 200 MHz to unload the processor. This cellphone comes with a moderate 4 GB internal storage, which may be a bit low depending on the use considering that this cellphone doesn't come with a slot for external memory cards.
Nokia didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.62 ounces phone. Nokia made the Nokia Lumia 505available just in black, pink and red. This cellphone is thin and practical, though it's not close to being one of the thinnest cellphones on sale, with a thickness of 0.44".
The Lumia 505 only features an 8 megapixels back camera. Its back camera has a 2.8 aperture so it has serious difficulties taking sharp pictures in low-light situations. It can also shoot videos in VGA 640x480 at 30 fps.
The Lumia 505 has a good looking 4" screen with a 800 x 480 resolution, giving this phone a very good image quality. This screen uses AMOLED capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This device includes WiFi connection (although it can't be provided to other devices acting as a hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This device counts with a 1300 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a consuming phone like this. This cellphone has an estimated 670 hours stand by time and a 7.3 hs talk time according to Nokia.
This phone also features some interesting characteristics such as Bluetooth (provides communication with other cellphones and accessories) and GPS Navigation, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This phone is being sold for around $ 115, which is expensive for this kind of cellphone.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia Lumia 1020 32GB Unlocked GSM Phone w/ 41MP Camera 4.5" - White - International Version, No Warranty
Shop now
Nokia Lumia 520 (AT&T Go Phone) No Annual Contract (Discontinued by Manufacturer)
Shop now
Nokia 3.1 - Android 9.0 Pie - 16 GB - Dual SIM Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/MetroPCS/Cricket/Mint) - 5.2" Screen - Black - U.S. Warranty
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Dusk
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.8 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.41 x 0.44 inchesMetric11.81 x 6.12 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 4.62 ouncesMetric130.97 gImperial |
| Colors: | Black, Pink and Red |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 115.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (64K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB (200 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 670 hours |
| Talk Time: | 7.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.