Panasonic Toughpad FZ-X1 is an interesting phone, featuring a good size 5-inches capacitive screen, a very fast Quad-Core CPU clocking at 1.7 GHz, an 8 mega-pixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front camera. We will get a better idea about this phone's specs when we get into deeper details.
The Panasonic Toughpad FZ-X1 is quite thick compared to current devices, with its 1.2" thickness. Panasonic didn't put much effort to reduce weight in this 14.4 oz phone, way heavier than other similar cellphones.
The Panasonic Toughpad FZ-X1 ships with a Qulacomm Snpadragon 600 APQ8064T chip, including a very fast 1700 MHz Quad-Core processing unit with a huge 2 GB of RAM memory. Graphic rendering often uses lots of processor cycles, so the Panasonic Toughpad FZ-X1 also has an extra Adreno 320 GPU working at 400 megahertz to help with that calculations. The Panasonic Toughpad FZ-X1 comes with a 32 GB huge internal memory and a slot for an external memory card, allowing the user to install hundreds of applications and even the largest games currently available without worrying about how much memory is left.
Panasonic packed the Panasonic Toughpad FZ-X1 with a good level 5 inches screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look vivid.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.3 MP front camera. The camera also includes flash.
The Panasonic Toughpad FZ-X1 provides wi-fi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot). This phone has dual sim so it can to work with two different phone lines or carriers.
The Panasonic Toughpad FZ-X1 also includes a few nice characteristics as NFC (Near Field Communication), Bluetooth (enables communication with other devices and accessories) and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone has a huge 6200 mAh Li-Ion replaceable battery providing this phone an amazing battery duration. According to Panasonic, this phone has an aproximate talk time of 23 hours and a stand by time of 1000 hs.
Panasonic offers this cellphone for 249 dollars, which is high for this kind of phone. No matter whether you want a social cellphone, want a device for work or want a cellphone to play tons of games, you will probably love this device.
Keyboard for Panasonic Toughpad FZ-G1 (Keyboard by BoxWave) - SlimKeys Bluetooth Keyboard, Portable Keyboard with Integrated Commands for Panasonic Toughpad FZ-G1 - Jet Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Panasonic |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 6.50 x 3.40 x 1.20 inchesMetric16.51 x 8.64 x 3.05 cmImperial |
| Weight: | 14.40 ouncesMetric408.23 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qulacomm Snpadragon 600 APQ8064T |
| Processor: | Krait 300 (Quad-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 320 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 6200 mAh |
| Stand-by Time: | 1000 hours |
| Talk Time: | 23 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.