Pantech Vega Iron 2 is an amazing phone, which features a big 5.3 inches multi-touch display, a great 2.3 gigahertz Quad-Core processor, and two cameras, a 13 MP back facing camera and a 2.1 mega-pixels front facing camera.
Pantech equipped this phone with a Qualcomm Snapdragon 801 chip, backed up by a high-tech Quad-Core processor clocking at 2300 MHz and a big 3 GB of RAM. Graphic calculations generally uses lots of CPU cycles, so it also has a 500 megahertz Adreno 420 GPU to take some work out of the processor. This phone counts with a 32 GB huge internal storage and an SD card slot, allowing you to install lots of apps, games, songs, pictures and videos without worrying about filling the phone.
Talking about its design materials, this cellphone is made with Metal. The Pantech Vega Iron 2 is quite a compact cellphone, given that it packs a 5.3" screen and it has just 5.68 inches long. Being just 0.31 inches thick,the Pantech Vega Iron 2 is thin and stilized. Pantech sells this phone in 2 color options: black and white. Pantech has made an amazing job making the Pantech Vega Iron 2 as lightweight as 5.36 ounces.
The Pantech Vega Iron 2 has a great 5.3 inches display with a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, giving this device a perfect graphic quality. This display uses Super AMOLED capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone includes Wi-Fi connection (although it can't share it with other devices acting as a hotspot), LTE-A (4G) ultra fast connection type and fast 3G data connection, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. The Pantech Vega Iron 2 doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM enabled phone.
This phone features two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 2.1 mega-pixels front facing camera. It also films videos in 3840x2160 (4K). Additionally, this cellphone's camera also counts with a lot of interesting characteristics like auto-focus, flash, fast burst mode, optical image stabilization, face detection shooting and geo tagging.
This cellphone also features some useful features such as NFC, Bluetooth and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Pantech Vega Iron 2 counts with a large 3220 mAh removable battery that can keep this cellphone running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it at all. Pantech afirms this device has a 22 hours talk time and a 703 hs stand by time.
This device is priced 249 dollars, which is not a good offer for this type of cellphone. If you are an amateur photographer, want this cellphone for work, want a phone for gaming or will use it mainly for social networks, you will probably be very pleased with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 5.68 x 2.89 x 0.31 inchesMetric14.43 x 7.34 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.36 ouncesMetric151.95 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Materials: | Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 5.3 inchesMetric13.5 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 416 pixels per inchMetric163.78 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 |
| Processor: | Adreno 330 (Quad-Core 2300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 420 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3220 mAh |
| Stand-by Time: | 703 hours |
| Talk Time: | 22 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2.1 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (4K) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, Geo Tagging and Optical Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.