Samsung Galaxy Core Advance is a quite good Android phone, featuring a 1200 megahertz Dual-Core CPU, a 4.7 inches multi touch screen, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
This phone is equipped with a good performance Dual-Core CPU running at 1.2 GHz, included in a Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 chip and 1 GB of RAM memory. To collaborate with graphic rendering, it also has an Adreno 305 GPU working at 450 megahertz. This phone counts with an 8 GB quite large internal storage memory and a slot for SD memory cards, which allows you to install hundreds of apps and games without worrying about space.
The Core Advance is only 5.25 inches long and 2.78" wide, but it is able to fit a a 4.7 inches display. Being just 0.38" thick,this device is very thin and practical. Samsung appears to have forgotten about weight optimization in this 5.11 oz cellphone.
This phone features two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. This device also has auto-focus and flash.
Samsung designed this cellphone with a good 4.7 inches display, and a 800 x 480 resolution, which makes all pictures and videos look quite vivid. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Core Advance uses a 2000 mAh medium capacity replaceable battery that provides this cellphone a below average battery life.
The Core Advance provides the fastest 3G connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This device uses a SIM card for GSM networks.
This phone also comes with a couple interesting characteristics like GPS Geolocation and Radio, and a few sensors likeLight Sensor and Proximity Sensor.
This cellphone may be a little overvalued considering it is priced 79 dollars, and many similar phones are being sold for less than that. If you need a phone to play tons of games or want a phone to majorly use social networks and internet browsing, this device is definitely the right one .
Samsung Galaxy J7 2018 (16GB) J737A - 5.5in HD Display, Android 8.0, Octa-core 4G LTE at&T Unlocked Smartphone (Black) (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy S9+ Plus (64GB, 6GB RAM) 6.2" Display, Snapdragon 845, IP68 Water Resistance T-Mobile Unlocked for GSM/CDMA G965U (US Warranty) (Coral Blue) (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10s A107, International Version (No US Warranty), 32GB 2GB RAM, Blue - GSM Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy S10e, 128GB, Prism White - Unlocked (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Lavender
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.25 x 2.78 x 0.38 inchesMetric13.34 x 7.06 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.11 ouncesMetric144.87 gImperial |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 199 pixels per inchMetric78.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.