Samsung Galaxy Core Plus is an interesting Android cellphone, featuring a great performance Dual-Core CPU running at 1.2 gigahertz, a 4.3 inches display, and 2 cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
Samsung equipped this cellphone with a fast Dual-Core CPU running at 1.2 GHz, included in the Broadcom chip with 768 MB of RAM memory. This cellphone has a 4 GB internal storage memory, a medium amount that should be fine for the average user knowing that this phone also has a slot for SD memory cards to store photographs and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
This phone is a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 4.67 ounces. This cellphone is for sale in three different colors, black, pink and white. The Core Plus has a gorgeous design, with a thickness of just 0.37 inches.
The Core Plus has two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. The Core Plus also shoots videos in 1280x720 (HD) at 30 frames per second. Additionally, the camera has some interesting characteristics like flash, geo tagging and auto-focus.
Samsung designed the Core Plus with a good looking 4.3" screen, and a resolution of 800 x 480 , which makes it hard to see the pixels forming the screen. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone offers Wi-Fi connection (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot), 4G HSPA+ internet connection, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card to use GSM services.
This phone counts with a mid sized 1800 mAh removable battery providing this cellphone with a quite short battery duration.
This phone also comes with a couple nice features like NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Core Plus is not a very good choice considering it is priced 325 dollars, and some similar phones are sold for much less than that. No matter whether you are looking for a device for gaming or will use this cellphone majorly for social networks and internet browsing, you will definitely love this phone.
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Red
Shop now
Samsung Galaxy A12 (64GB, 4GB) 6.5" HD+, Quad Camera, 5000mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked Global 4G Volte (T-Mobile, AT&T, Metro) International Model A125M/DS (64GB SD Bundle, Black)
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy A21S (64GB, 4GB) 6.5", Quad Camera, All Day Battery Dual SIM GSM Unlocked Global 4G LTE VoLTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model A217M/DS (64GB SD Bundle, Black)
Shop now
Tracfone Samsung Galaxy A50 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 64GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | SM-G350 |
| Dimensions: | 5.11 x 2.59 x 0.37 inchesMetric12.98 x 6.58 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.67 ouncesMetric132.39 gImperial |
| Colors: | Black, Pink and White |
| Price: | $ 325.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Broadcom |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 768 MB |
| Graphics Processor: | VideoCore IV |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.