Samsung Galaxy Exhibit is a pretty good device, packed with a 3.8 inches multi-touch screen, a good performance Dual-Core CPU clocking at 1000 megahertz, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front camera.
The Exhibit is quite thin and comfortable, although it's not close to being one of the thinnest cellphones on sale, with a thickness of 0.42 inches. Apparently Samsung forgot about optimizing the weight in this 4.27 ounces phone. Samsung is offering this cellphone in color black.
Samsung sells this phone with a NovaThor U8420 system chip, holding a fast Dual-Core processor clocking at 1000 MHz with 1 GB of RAM. Handling graphic rendering, it also counts with a 500 megahertz ARM Mali-400 graphics processing unit. This phone comes with a moderate 4 GB internal memory, which is enough for most users knowing that it also has an SD extension slot to store songs, photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
This phone is equipped with a very good 3.8" screen with a 800 x 480 resolution, which makes everything look beautiful. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Exhibit is equipped with two cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. In addition, this cellphone's camera also includes flash.
This device counts with Wi-Fi connection (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This device also features some cool characteristics such as Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Geolocation, and some sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a 1500 mAh medium sized Li-Ion removable battery that can keep this phone running for some hours, although you will need to charge it even after moderate use. According to Samsung, this phone has an aproximate stand by time of 240 hs and a talk time of 9 hs.
This cellphone is being sold for 90 dollars, which is not very cheap for this type of device. The Exhibit is the correct option no matter whether you are looking for a phone majorly for internet broswing and social networks or want a gamer device.
SAMSUNG Galaxy S9 G960U Verizon + GSM Unlocked 64GB (Midnight Black) (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A02 | A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB 3GB RAM, Red - Unlocked (GSM only)
Shop now
Samsung Galaxy A10s with Fingerprint (32GB, 2GB RAM) 6.2", Android 9.0, Dual SIM GSM Factory Unlocked A107M/DS - US + Global 4G LTE International Model (Blue, 32GB + 64GB SD Bundle)
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | SGH-T599, T599 |
| Dimensions: | 4.78 x 2.46 x 0.42 inchesMetric12.14 x 6.25 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 90.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.8 inchesMetric9.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 246 pixels per inchMetric96.85 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NovaThor U8420 |
| Processor: | STE U8420 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.