Samsung Galaxy Indulge is a little bit outdated phone, featuring a 3.2 MP back-facing camera, a great performance 1 GHz processing unit and a 3.5 inches capacitive display. We will get a better idea about this device's pros when we get into more details.
This cellphone is powered by a good performance 1 gigahertz CPU, packed into the Samsung Exynos 3 chip. Graphic calculations often uses a lot of CPU time, so this cellphone also also has a PowerVR SGX540 graphics processing unit ticking at 200 MHz to help with that calculations. This phone counts with a passable 2 GB internal storage, which is quite good having that this phone also has a slot for SD memory cards .
This phone is 5.2" long, but it's only able to hold a smaller 3.5" display. This phone is a bit thick compared to today's phones, with a thickness of 0.6". Samsung appears to have forgotten about weight optimization in this 5.35 oz cellphone.
Samsung equipped this phone with a good level 3.5-inches display, and a 480 x 320 resolution, giving this cellphone a nice image quality. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone only features a 3.2 mega-pixels back camera.
This device offers WiFi connectivity (but it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) high performance connectivity and 3G connection type, using EV-DO A technologies. The Indulge doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM phone and it can work with CDMA networks.
This phone packs a 1500 mAh mid capacity Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate use. Samsung reports a 300 hs stand by time and a 3 hours talk time for this cellphone.
This cellphone also comes with a few nice features as Bluetooth (3.0) and GPS Geolocation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Indulge is being sold for around $ 399, which is a really high price for comparing with other similar phones. When you buy the Samsung Galaxy Indulge you also get Battery, USB charger, UICC card and 4GB microSD card with Iron Man 2 movie.
Samsung Galaxy S8, 64GB, Midnight Black - For AT&T / T-Mobile (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy J3 2018 (16GB) J337A - 5.0in HD Display, Android 8.0, 4G LTE AT&T Unlocked GSM Smartphone (Black) (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy A51 128GB (6.5 inch) Display Quad Camera 48MP A515U Black Unlocked (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
Samsung Galaxy A52 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Water Resistant, 64MP Camera, US Version, 128GB, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Also Known As: | Samsung Forte |
| Product code: | SCH-R910 |
| Dimensions: | 5.20 x 2.40 x 0.60 inchesMetric13.21 x 6.1 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 5.35 ouncesMetric151.67 gImperial |
| Accessories: | 4GB microSD card with Iron Man 2 movie, Battery, UICC card, USB charger |
| Price: | $ 399.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Samsung Exynos 3 |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX540 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1700/2100 (band 4) |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.