Samsung Galaxy Young 2 is a good quality cellphone, equipped with a 3 megapixels back side camera, a processor clocking at 1 gigahertz and a medium 3.5" capacitive touch-screen. But let's get into some more details.
Apparently Samsung didn't care so much about the weight in this 3.81 oz phone. This cellphone's thickness , 0.46", is a bit far from nowadays standards, but it still feels quite right in the hand. This cellphone is available in two colors, black and white.
Samsung packed this device with a interesting 3.5" screen, and a 480 x 320 resolution, making everything look nice. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Samsung decided to power this device using a great performance processor ticking at 1 gigahertz with 512 MB of RAM. This cellphone counts with a moderate 4 GB internal storage, which is adequate for most users knowing that it also has an external memory card slot .
This cellphone has wi-fi connection (although it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone has 2 Micro SIM cards so it is able to work with two different phone lines and even different carriers in the same phone.
The Samsung Galaxy Young 2 only features a 3 mega-pixels back facing camera. It is capable of capturing videos up to 640x480 (VGA) at 24 fps. Additionally, this cellphone's camera also features geo tagging.
This cellphone also comes with a lot of cool features such as NFC, Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Young 2 has a mid capacity 1300 mAh Li-Ion removable battery that provides this cellphone a not very long battery life.
This phone is being sold for around 120 dollars, which is very expensive for a cellphone this level. In case will use it as a social cellphone, this cellphone is probably a good choice .
Samsung Galaxy S8, 64GB, Midnight Black - For AT&T / T-Mobile (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
SAMSUNG Galaxy S9 G960U Verizon + GSM Unlocked 64GB (Midnight Black) (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy S10e, 128GB, Prism Black - Unlocked (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10s with Fingerprint (32GB, 2GB RAM) 6.2", Android 9.0, Dual SIM GSM Factory Unlocked A107M/DS - US + Global 4G LTE International Model (Blue, 32GB + 64GB SD Bundle)
Shop now
Samsung Galaxy A10s A107, International Version (No US Warranty), 32GB 2GB RAM, Blue - GSM Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | SM-G130, SM-G130H |
| Dimensions: | 4.32 x 2.36 x 0.46 inchesMetric10.97 x 5.99 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 3.81 ouncesMetric108.01 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 120.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (24 fps) (VGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.