Samsung Rogue is a modest device, provisioned with a 3.1-inches screen and a 3 mega-pixels back-facing camera. Let's take a closer view of what this phone has to offer.
This device is a bit heavy comparing to other devices , with a weight of 4.94 ounces. This cellphone is a little bit thick compared to current devices, with its 0.65 inches thickness. This phone is 4.29 inches long, it just holds a much smaller 3.1" display.
This phone has only a 3 MP back camera. To complete the camera, it also includes flash and fast burst mode.
Samsung equipped this cellphone with a great 3.1 inches display, and a 800 x 480 resolution, which makes everything look perfect. This display uses AMOLED resistive technology, but it's not multi-touch.
This phone comes with a 960 mAh small Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. Samsung says this cellphone has a talk time of 4.7 hs and a stand by time of 300 hs.
This phone counts with 3G connectivity, over EV-DO A technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM device and it works with CDMA carriers.
This phone also comes with a few useful features such as Bluetooth (enables communication with other phones and accessories) and GPS Geolocation, and Accelerometer.
Samsung is offering the Samsung Rogue for $ 110, which is not cheap for a cellphone this level.
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
Samsung Galaxy A02 | A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB 3GB RAM, Red - Unlocked (GSM only)
Shop now
Samsung J2 Factory Unlocked USA S206DL Black 16GB 5" HD Display 8MP Front/5MP Rear Camera with 1 Year Warranty.
Shop now
Samsung Galaxy A21S (64GB, 4GB) 6.5", Quad Camera, All Day Battery Dual SIM GSM Unlocked Global 4G LTE VoLTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model A217M/DS (64GB SD Bundle, White)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Also Known As: | Samsung Rogue Glyde 2 |
| Product code: | SCH-U960 |
| Dimensions: | 4.29 x 2.17 x 0.65 inchesMetric10.9 x 5.51 x 1.65 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Price: | $ 110.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (256K colors) |
| Size: | 3.1 inchesMetric7.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 301 pixels per inchMetric118.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 960 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 4.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Fast Burst Mode |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.