Sprint Express is a quite basic Android phone, counting with a 2.6" screen, a fast 600 megahertz processor and a 3.2 megapixels back-facing camera.
Sprint sells this cellphone with a powerful 600 megahertz CPU with 512 MB RAM.
Sprint made the Sprint Expressavailable only in color black. This phone doesn't feel very lightweight comparing with today standards, with a weight of 4.76 oz. The Sprint Express is quite thin, while it's not close to being one of the thinnest cellphones nowadays, with a thickness of 0.46". This phone isn't a very compact phone, taking into account that it is 4.47" long and 2.47" wide,but it only holds a 2.6" display.
This phone is equipped with only a 3.2 mega-pixels back side camera.
Sprint designed this phone with a nice 2.6 inches screen, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, making everything look nice.
This cellphone includes Wi-Fi connection (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G internet connection, supported by EV-DO A technologies. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services and it can connect to CDMA networks.
The Sprint Express packs a good 1500 mAh Li-Ion battery that provides this device a not very long battery duration.
This phone costs about $ 100, which is expensive for this type of device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Sprint |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Also Known As: | Huawei M650 |
| Product code: | M650 |
| Dimensions: | 4.47 x 2.47 x 0.46 inchesMetric11.35 x 6.27 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.