T-Mobile G2 is a decently made Android cellphone, which features a 5 MP back side camera, a 3.7-inches capacitive display and a powerful 800 MHz processor.
T-Mobile forgot about weight optimization in this 6.35 ounces cellphone, much heavier than other similar phones. The T-Mobile G2 is a bit thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.56".
T-Mobile designed this cellphone with a good level 3.7-inches display, and a resolution of 800 x 480 , making everything look very good. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
T-Mobile decided to design the T-Mobile G2 using a Qualcomm Snapdragon S2 MSM7230 system chip, including a fast processing unit running at 800 MHz with 512 MB of RAM memory. This cellphone has a 4 GB internal storage memory, a fair quantity that should be fine for the average user considering this phone also has a slot for an external memory card .
This cellphone only has a 5 mega-pixels back-facing camera. It is also able to film videos in 1280x720 (HD). This cellphone also counts with flash and auto-focus.
This phone counts with wifi connection (although it can't be shared with other devices acting as a wireless router) and 3G fast connection type, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM services.
The T-Mobile G2 also features a couple cool characteristics as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The T-Mobile G2 comes with a mid sized 1300 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it if you use it heavily. This cellphone has an aproximate 430 hs stand by time and a 9.8 hours talk time.
This device is really overvalued considering it is offerred for 200 dollars, and other similar phones cost a lot less than that.
LG G8X ThinQ (128GB, 6GB) 6.4", Dual Camera, Snapdragon 855, 4G LTE GSM AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro) US Warranty LM-G850UM (Aurora Black)
Shop now
NUU Mobile X6 Plus Verizon T-Mobile AT&T 4G LTE Unlocked Android 10 Smartphone | 32GB + 3GB RAM | 6.1" HD+ Display | 13 + 5 MP Camera | 3120 mAh Battery
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | T-Mobile |
| Operating System (OS): | Android 2.3.3, 2.2 |
| Dimensions: | 4.69 x 2.38 x 0.56 inchesMetric11.91 x 6.05 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | 6.35 ouncesMetric180.02 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM7230 |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 430 hours |
| Talk Time: | 9.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.