Videocon Infinium Z45 Nova is a decent quality cellphone, provisioned with a medium 4.5" multi touch capacitive display, a 1.3 gigahertz Quad-Core processor, and two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 MP front side camera.
Being just 0.33 inches thick,this cellphone is thin and practical. Whereas this cellphone is only 5.26" long, it is able to fit a a 4.5 inches screen. This cellphone feels much lighter than what you would expect from a phone like this. Videocon is offering this cellphone in two different colors, black and white.
Videocon decided to power this cellphone using a high speed Quad-Core processor speeding at 1.3 GHz, included in the MediaTek MT6582 chip with only 1 GB of RAM memory which is a bit poor considering its impressive CPU. Graphic calculations usually uses lots of CPU processing time, so it counts with an extra 416 MHz ARM Mali-400 MP2 GPU to help the CPU with those tasks. A nice aspect of this cellphone is the 8 GB quite large internal storage memory and an SD extension slot, which allows the user to store a couple hundred applications and games without running out of space.
The Videocon Infinium Z45 Nova has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 2 mega-pixels front-facing camera. It can also shoot videos in Full HD 1920x1080. Additionally, this phone's camera also features a couple of good features like auto-focus, flash and HDR mode.
This cellphone is equipped with a very good 4.5-inches screen with a 854 x 480 resolution, providing this cellphone with a very good image quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Videocon Infinium Z45 Nova has a 1700 mAh medium capacity replaceable battery, which is quite poor for a phone like this.
This phone features wi-fi capability (which can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G HSPA+ internet connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses two Micro SIM cards so it can to work with two different phone numbers and even different carriers at the same time.
The Videocon Infinium Z45 Nova also includes a few cool characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is very overvalued considering it is offerred for $ 249, and many similar cellphones are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.26 x 2.56 x 0.33 inchesMetric13.36 x 6.5 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.62 ouncesMetric130.97 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.