Videocon Infinium Z45 Quad is a fair quality cellphone, which features a 4.5" touch-screen, a fast 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Videocon sells this cellphone with a powerful Quad-Core processor ticking at 1.3 GHz and 512 MB of RAM. This device counts with a decent 4 GB internal memory, which is adequate for the average user knowing that this phone also has an SD memory slot to store songs, pictures and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
This phone is just 0.37 inches thick, taking it to the thinnest phone's category. Videocon made this cellphone in 2 different colors, black and blue.
This phone features two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front camera. The camera also features a few good features like flash, face detection shooting and auto-focus.
Videocon packed this device with a interesting 4.5 inches screen, and a 960 x 540 resolution, giving this cellphone a detailed image quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Videocon Infinium Z45 Quad includes WiFi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, using UMTS and EDGE technologies. This phone has two SIM cards to be able to to use two different carriers or phone lines at the same time.
This phone also comes with a couple useful characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device counts with a 1700 mAh medium battery providing the Videocon Infinium Z45 Quad with a below average battery duration.
This cellphone is really overpriced considering it is sold for 249 dollars, and other similar cellphones are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.28 x 2.62 x 0.37 inchesMetric13.41 x 6.65 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Blue |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Face Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.