Yezz ANDY AZ4.5 is a mid-end Android device, packing a powerful 1200 megahertz Dual-Core processing unit, a 4.5 inches display, and two cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera. Let's take a better view of what this cellphone offers to us.
This cellphone ships with a Mediatek MT6572 system chip, packing a fast 1.2 gigahertz Dual-Core processor with 512 MB of RAM memory. Graphic intensive applications usually uses lots of processor time, so it uses an extra ARM Mali-400 GPU clocking at 500 MHz to take care of them, leaving the CPU free for other tasks. The Yezz ANDY AZ4.5 counts with a moderate 4 GB internal memory, which is fine considering it also has a slot for external memory cards .
Yezz only offers this device in color black. Whereas this phone is quite thin and comfortable it's not so slim as many other phones nowadays, with a thickness of 0.44 inches. This time, it seems like Yezz decided not to care much about the weight in this 5.26 oz phone.
This phone has two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front-facing camera. This cellphone can also film 1280x720 HD videos at 30 fps. The camera also includes a couple of useful features like flash, smile detection shooting, face detection shooting, geo tagging and HDR mode.
Yezz packed this device with a nice 4.5" screen, and a 854 x 480 resolution, which makes all photos and movies look vivid. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Yezz ANDY AZ4.5 has a 1800 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. Yezz afirms this cellphone has a stand by time of 480 hs and a talk time of 16 hours.
This cellphone includes Wi-Fi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a wireless router), 4G HSPA+ internet connection, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connection type, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone comes with two SIM cards so it's able to work with 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This phone also features a handful of useful characteristics as Bluetooth (3.0) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone costs around $ 155, which is high for a phone this level.
YEZZ MAX 1 Plus Dark Gray – Unlocked Smartphone – 5.5†HD+ IPS Screen – 16GB + 2GB, Android Pie, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 Ocean Green – Unlocked Smartphone – 6.1 HD+ Screen – 32GB + 3GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
YEZZ Art 1 PRO Stellar Blue – Unlocked Smartphone – 64GB + 4GB, Android 10, 1 Year Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.39 x 2.70 x 0.44 inchesMetric13.69 x 6.86 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 5.26 ouncesMetric149.12 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 480 hours |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.