Yota YotaPhone is a bit outdated phone, with a high-tech 1700 megahertz Dual-Core processing unit, a 4.3" multi touch capacitive screen and a 13 MP back side camera.
This cellphone has an amazing design, with a thickness of just 0.39". The Yota YotaPhone doesn't feel very lightweight comparing with today standards, with a weight of 5.15 oz.
This phone is powered by an extremely powerful 1700 megahertz Dual-Core processing unit and a large 2 GB RAM memory. The Yota YotaPhone counts with a 32 GB awesome internal memory and though it doesn't include an SD extension slot, it it is more than enough to install hundreds of applications without thinking about how much storage is left.
Yota equipped this device with a completely amazing 4.3-inches display, and a resolution of 1280 x 720 (HD), which makes all images and videos look absolutely great. This display uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Yota YotaPhone has only a 13 MP back side camera. It is capable of shooting videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps. This phone also features flash.
This phone features a mid capacity 1800 mAh removable battery that provides this phone a quite short battery life.
This phone counts with Wi-Fi connection (although it can't be shared with other devices around, as a mobile mobile hotspot). The Yota YotaPhone works with a Micro SIM card to connect to GSM networks.
The Yota YotaPhone also features some nice features as Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
Yota sells this phone for $ 179, which is very expensive for this kind of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yota |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 5.26 x 2.64 x 0.39 inchesMetric13.36 x 6.71 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.15 ouncesMetric146 gImperial |
| Price: | $ 179.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 342 pixels per inchMetric134.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1700 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1800 (band 3), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 900, 1800, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.