ZTE Altair 2 is a quite basic device, counting with a 2.4-inches screen and a 2 megapixels back facing camera.
ZTE justmade this cellphone in black color. Though this phone is very thin and comfortable it's not so slim as many other devices out there, with a thickness of 0.44 inches. This cellphone isn't a very compact phone, taking into account that it is 4.48 inches long,but it just contains a 2.4" display. This cellphone feels much lighter than what you would expect from a cellphone this size.
This phone only has a 2 megapixels back side camera.
ZTE equipped the ZTE Altair 2 with a interesting 2.4" display, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes all pictures and movies look quite vivid.
This cellphone features the fastest 3G connection type, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. The ZTE Altair 2 works with a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone has a 900 mAh small capacity Li-Ion removable battery that provides the ZTE Altair 2 a not very long battery life comparing with other similar cellphones. ZTE says this device has a 240 hs stand by time and a 4.5 hours talk time.
This cellphone costs 80 dollars, very expensive for comparing with similar devices.
New AT&T ZTE Maven 2 4G LTE with 8GB Memory Cell Phone - Dark Gray
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Product code: | Z434 |
| Dimensions: | 4.48 x 2.38 x 0.44 inchesMetric11.38 x 6.05 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 3.24 ouncesMetric91.85 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 80.00 |
Display | |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 230 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.