ZTE Altair is a low level device, coming with a compact 2.4 inches screen and a 2 mega-pixels back side camera.
This cellphone isn't really a compact phone, given that it is 4.5" long and 2.4" wide,but it only holds a 2.4" display. This cellphone's thickness , 0.4", is a bit far from current standards, but it still feels quite comfortable in the user's hand.
The ZTE Altair comes with a 256 MB internal storage, a mediocre quantity that might be adequate for basic users having that this cellphone also has an external memory card slot to store photos and videos and even some applications that allow external memory installation.
This cellphone only has a 2 mega-pixels back facing camera.
ZTE equipped the ZTE Altair with a interesting 2.4" display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), making everything look quite nice.
This phone uses a SIM card for GSM networks.
The ZTE Altair packs a 1000 mAh small capacity battery that can keep this phone running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate use.
This phone is really overvalued considering it is priced 80 dollars, and other similar phones are a lot cheaper than that.
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
New AT&T ZTE Maven 2 4G LTE with 8GB Memory Cell Phone - Dark Gray
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Product code: | Z433 |
| Dimensions: | 4.50 x 2.40 x 0.40 inchesMetric11.43 x 6.1 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 80.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 230 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.