ZTE Blade S6 Plus is a pretty good Android device, counting with an enormous 5.5" display, a high speed 1700 MHz Octa-Core CPU, and 2 cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front side camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the shortest summary in the world.
This device is for sale in gray color. The ZTE Blade S6 Plus is only 6.22" long, but it still manages to hold a 5.5" screen. This cellphone is thin, being just 0.33" thick. ZTE has made a really good design job making the ZTE Blade S6 Plus as lightweight as 4.91 oz.
ZTE decided to sell this phone with a very powerful Octa-Core CPU clocking at 1.7 GHz, bundled in the Qualcomm Snapdragon 615 8939 system chip with a great 2 GB RAM. A good point of this cellphone is the 16 GB quite big internal storage and an external memory slot, enough to store hundreds of applications without any trouble.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 mega-pixels front side camera.
ZTE designed this cellphone with a good looking 5.5" display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all photos and movies look very good.
This cellphone provides WiFi connectivity (which can be shared with other devices around, acting as a router). This phone comes with two Micro SIM cards so it's able to work with 2 different carriers or phone lines in the same phone.
This phone comes with an incredible 3000 mAh removable battery that can keep this cellphone running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it.
This device also features plenty of useful features like Infrared Port, Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Blade S6 Plus is very expensive considering it is priced $ 299, and other similar phones are sold for much less than that. This device is definitely the correct choice for you if you want a device mainly for internet broswing and social networks or want this phone to play lots of games.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 6.22 x 3.11 x 0.33 inchesMetric15.8 x 7.9 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.91 ouncesMetric139.2 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 299.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 615 8939 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 20(800 DD), 8(900), 3(1800), 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.