ZTE Grand Era is a bit outdated Android cellphone, provisioned with a 4.5-inches multi-touch display, a very powerful Quad-Core processor running at 1500 megahertz, and two cameras, an 8 MP back facing camera and a 1.3 MP front camera.
This phone is equipped with a Nvidia Tegra 3 chip, holding an extremely powerful 1500 MHz Quad-Core processing unit with only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for such a good cellphone. The ZTE Grand Era counts with a 16 GB quite big internal memory and an SD extension slot, allowing you to store a couple hundred applications without any problem.
The ZTE Grand Era is for sale in color black. This phone feels much lighter than what one would think about a phone this size. Being just 0.31" thick,the ZTE Grand Era is slim and comfortable. This cellphone is a compact phone, considering it has a 4.5 inches screen and it only has 5.24" long.
The ZTE Grand Era has two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera. The camera also has a couple of useful features like flash, auto-focus, face detection shooting, geo tagging and smile detection shooting.
ZTE packed this cellphone with a high-tech 4.5-inches screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look perfect. This screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The ZTE Grand Era features wi-fi connection (although it can't share it with other devices acting as a hotspot) and the fastest 3G data connection, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
This phone comes with a mid capacity 1800 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate use.
The ZTE Grand Era also includes a few cool features like NFC, Bluetooth (4.0, EDR) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is being sold for $ 155, very expensive for a phone this level. If you want a phone to majorly use social networks, this device is probably a very good choice for you.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 5.24 x 2.60 x 0.31 inchesMetric13.31 x 6.6 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 326 pixels per inchMetric128.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.