ZTE Grand S Flex is a nice cellphone, with a Dual-Core processing unit speeding at 1.2 gigahertz, a quite big 5 inches multi touch screen, and two cameras, an 8 MP back camera and a 1.2 mega-pixels front facing camera.
ZTE equipped this cellphone with a Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8930 system chip, holding a very fast 1.2 GHz Dual-Core processing unit and only 1 GB RAM memory which is a little bit poor considering this phone's powerful processing power. Handling graphic rendering, this cellphone also uses a 450 MHz Adreno 305 graphics processing unit. A nice point of the ZTE Grand S Flex is its 16 GB quite big internal storage memory and whereas it doesn't count with an external memory card slot, it is enough to install hundreds of applications and games, although it might not be suitable if you are fan of the heaviest games available nowadays or taking tons of photos and videos.
This device is a compact device, taking into consideration it packs a 5" screen and it's only 5.63" long. This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.35 inches. ZTE onlymade the ZTE Grand S Flex in gray color. This phone feels much lighter than what one would think about a cellphone this size.
ZTE equipped this phone with a good looking 5-inches screen, and a resolution of 1280 x 720 (HD), which makes everything look beautiful. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 1.2 mega-pixels front camera. Additionally, this phone's camera also has flash.
This cellphone features wifi capability (but it can't be shared with other devices acting as a wireless router), LTE (4G) high performance connectivity and 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
The ZTE Grand S Flex has a 2300 mAh high capacity Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone an average battery duration. According to ZTE, this device has an aproximate talk time of 3 hs and a stand by time of 250 hs.
The ZTE Grand S Flex also comes with a couple of cool features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE offers this cellphone for 155 dollars, which is a really high price for this type of cellphone. If you will use this device majorly for social networks and internet browsing, you will definitely love this cellphone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 5.63 x 2.76 x 0.35 inchesMetric14.3 x 7.01 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8930 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.