ZTE Nubia Z9 Max is an amazing cellphone, equipped with an extremely powerful 2 GHz CPU, a huge 5.5 inches capacitive display, a 16 megapixels back-facing camera and an 8 mega-pixels front camera.
This phone comes with a high speed processor speeding at 2000 megahertz, packed into the Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chip and a big 3 GB RAM memory. A good advantage of this phone is the 16 GB quite big internal storage and an SD extension slot, which allows the user to store a couple hundred applications and games without any trouble.
This phone feels much lighter than what you expect from a cellphone like this. Regarding its body design materials, this phone is mainly manufactured with glass; aluminum. This device is a compact phone, considering it packs a 5.5" screen and it is only 6.09" long and 3.02 inches wide. This phone has an amazing design, with a thickness of just 0.31". The ZTE Nubia Z9 Max is only for sale in color black.
ZTE packed this phone with an absolutely amazing 5.5-inches display, and a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes everything look vivid and colorful. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone features two cameras, a 16 mega-pixels back camera and an 8 megapixels front-facing camera. this phone's back camera lens has an aperture of f/2 so it can capture impressive photos even in poor lighting conditions. It can also capture 3840x2160 4K videos at 30 fps. Additionally, the camera counts with some interesting features: flash, optical image stabilization, auto-focus, geo tagging and face detection shooting.
The ZTE Nubia Z9 Max counts with WiFi connection (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE-A 4G , the fastest data connection and 3G fast internet connection, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. The ZTE Nubia Z9 Max supports dual SIM to be able to to use two different carriers or phone lines and it can connect to both CDMA and GSM networks.
The ZTE Nubia Z9 Max comes with a 2900 mAh amazing non-removable battery providing this phone a great battery life. An issue to take into consideration is that the ZTE Nubia Z9 Max's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, while with such a big battery you will probably discard this phone before it happens.
The ZTE Nubia Z9 Max also features a wide range of interesting characteristics such as NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (4.1), GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
ZTE offers this cellphone for 155 dollars, which is quite high for a phone this level. It doesn't matter whether you you love taking photos, need a phone to play games, want it mostly for internet broswing and social networks or want a cellphone for work, you will definitely love this cellphone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Green)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 5.0 |
| Dimensions: | 6.09 x 3.02 x 0.31 inchesMetric15.47 x 7.67 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
| Colors: | Black |
| Materials: | Glass; aluminum |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 |
| Processor: | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Single-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB (1600 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno430 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.38 inches (1/2.6") |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Optical Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| CDMA Bands: | 800 |
| Technologies: | LTE-A (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.