ZTE Speed is a pretty good device, which counts with an extremely powerful 1.2 GHz Quad-Core 64-bits processing unit, a medium sized 4.5-inches multi touch display, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 MP front-facing camera.
This cellphone ships with a Qualcomm Snapdragon 410 8916 chip, which holds a very fast 1.2 gigahertz Quad-Core 64-bit processor with only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing comparing with its powerful CPU. Graphic calculations generally consume a lot of processing time, so it uses an extra Adreno 306 graphics processing unit working at 450 MHz to help the CPU with those tasks. The ZTE Speed comes with anice 8 GB internal storage memory and an external SD slot, allowing you to install a couple hundred applications without any problem.
The ZTE Speed is available only in black color. The ZTE Speed's thickness of 0.4" is quite far from current standards, but it still feels fine in the hand. The ZTE Speed is much lighter than what one would expect from a phone of this size.
This phone is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 2 megapixels front side camera. It can also shoot HD 1280x720 videos. Additionally, the camera counts with some good characteristics: auto-focus, flash, face detection shooting and geo tagging.
This phone includes a good looking 960 x 540 4.5-inches display, which makes everything look great. Its display uses LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The ZTE Speed has a 2000 mAh medium Li-Polymer non-removable battery, which is quite low for a cellphone like this. An important issue to take into account is that this phone's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins to have trouble holding its charge, having to buy a new cellphone to "solve it".
This phone counts with wi-fi connectivity (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and 4G LTE fast internet connection. The ZTE Speed doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM enabled phone and it can connect to CDMA networks.
This phone also comes with a couple nice features as Bluetooth (4.0), GPS and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE is selling this phone for 2839 dollars, which is a very high price for comparing with other similar devices. No matter if you need a phone to majorly use social networks and internet browsing or want this cellphone for playing games, you will definitely love this cellphone. When buying this phone you also receive USB Cable, Handset, Battery, Charger Head and Printed Materials.
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | N9130 |
| Dimensions: | 5.30 x 2.60 x 0.40 inchesMetric13.46 x 6.6 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
| Colors: | Black |
| Accessories: | Battery, Charger Head, Handset, Printed Materials, USB Cable |
| Price: | $ 2839.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Talk Time: | 14 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 850 (band 26), 1900 (band 25) |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G) and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.