ZTE Star II is a very solid phone, provisioned with a 2.3 GHz Quad-Core processor, a pretty big 5 inches display, and two cameras, a 13 MP back facing camera and a 5 mega-pixels front camera. We will get a better understanding of this device's advantages when we get into more details.
The ZTE Star II is equipped with a Qualcomm Snapdragon 801 system chip, including a great Quad-Core processing unit running at 2300 MHz with a big 2 GB RAM. Handling graphic calculations, it also has an Adreno 330 graphics processing unit running at 450 megahertz. A nice point of this phone is the 16 GB quite large internal storage and an SD card slot, which allows the user to store a couple hundred games and applications without any problem.
The ZTE Star II is for sale in two different colors, black and white. This device is quite a compact cellphone, taking into consideration it has a 5 inches screen and it is just 5.53" long. The ZTE Star II is extremely slim and stilized, with a thickness of just 0.27".
ZTE equipped this device with a spectacular 5" display, and a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes everything look amazing. This display uses LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone features two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. It is capable of shooting videos in 3840x2160 (4K) at 30 fps, and slow-motion videos up to 1920x1080 (Full HD) at 60 fps. Additionally, the camera counts with a couple of useful characteristics: flash, auto-focus, geo tagging and face detection shooting.
The ZTE Star II packs a big capacity 2300 mAh replaceable battery that provides this cellphone an average battery duration.
This phone has wi-fi connection (but it can't be provided to other devices acting as a wireless router or modem), 4G (LTE) high speed connection type and 3G fast connectivity, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM connection.
The ZTE Star II also includes a handful of cool characteristics as Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE is offering this phone for $ 249, which is expensive for a phone this level. It doesn't matter whether you will use it as a social cellphone, want a work cellphone, are looking for a device to play tons of games or want it to take plenty of pictures, you will definitely love this phone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.53 x 2.72 x 0.27 inchesMetric14.05 x 6.91 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.