ZTE Z667 is a decently made phone, with a 2 MP back camera, a medium 3.5-inches touch-screen and a great performance Dual-Core CPU ticking at 1200 megahertz. That's everything we have to say? Not at all, it's only the beginning of a detailed review.
ZTE decided to equip this cellphone using a Qualcomm Snapdragon 200 8210 chip, packing a powerful 1.2 gigahertz Dual-Core CPU and 512 MB RAM memory. This phone counts with a 4 GB internal storage, a passable quantity that should be adequate for most users considering this device also has a slot for SD memory cards to store songs, pictures and videos.
ZTE made this deviceavailable only in blue color. It seems like ZTE forgot about weight optimization in this 4.06 ounces cellphone.
This device is equipped with an average 3.5-inches screen with a 480 x 320 resolution, making everything look quite colorful and brightful.
This device has WiFi connectivity (which can be provided to other devices acting as a modem) and 3G fast connectivity, using HSPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
This cellphone is equipped with only a 2 megapixels back-facing camera. It also shoots 640x480 VGA videos. To complete the camera, it also includes geo tagging.
The ZTE Z667 also includes a handful of useful characteristics like Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone features a 1500 mAh mid capacity removable battery, which is quite low for a thirsty cellphone like this. According to ZTE, the ZTE Z667 has an estimated stand by time of 360 hours and a talk time of 4 hs.
The ZTE Z667 is really overpriced considering it costs $ 175, while many similar cellphones are sold for much less than that.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Green)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.44 x 0.47 inchesMetric11.61 x 6.2 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Colors: | Blue |
| Price: | $ 175.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8210 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.