Acer Iconia A1-830-1479 is a good quality Android tablet, counting with a pretty big 8-inches display, an exceptional Dual-Core CPU clocking at 1.6 GHz, a 5 MP back camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
This tablet is powered by a Intel Atom chip, which holds an extremely powerful Dual-Core processor speeding at 1600 megahertz with only 1 GB RAM memory which is a bit poor for such a good device. The Acer Iconia A1-830-1479 counts with anice 16 GB internal memory and an external memory card slot, allowing the user to store hundreds of applications without any trouble.
Acer didn't seem to put much effort to reduce weight in this 13.4 ounces tablet. Regarding its design materials, the Acer Iconia A1-830-1479 is mostly built with Aluminium, giving it a premium design and an extra resistance. The Acer Iconia A1-830-1479 is just available in color white. This tablet has a gorgeous design, with a thickness of just 0.3". The Acer Iconia A1-830-1479 is quite a compact device, given that it has a 8" screen and it is just 8" long.
This tablet has two cameras, a 5 megapixels back camera and a 2 megapixels front camera. It also shoots Full HD 1920x1080 videos.
This tablet has a good 1024 x 768 8" screen, providing this tablet with a mid level graphic quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This tablet provides Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices as a mobile hotspot). This tablet doesn't use a SIM card, because it is not a GSM tablet.
This tablet features a great 4000 mAh Li-Polymer removable battery providing the Acer Iconia A1-830-1479 an extremely long battery duration.
This tablet also features a few interesting features like Bluetooth (3.0) and GPS, and some sensors likeAccelerometer and Compass.
Acer offers the Acer Iconia A1-830-1479 for $ 249, which is a high price for comparing with similar portable tablets. It doesn't matter whether you are looking for a tablet mostly for internet broswing and social networks or are looking for a gaming tablet, you will probably love this tablet.
Acer Chromebox CXI3-UA91 Mini PC, Intel Celeron 3867U Processor 1.8GHz, 4GB DDR4 -Memory, 128GB M.2 SSD, 802.11ac Wi-Fi 5, USB Type-C, Chrome OS, Keyboard and -Mouse Included
Shop now
Acer Aspire 5 A517-52-59SV, 17.3" Full HD IPS Display, 11th Gen Intel Core i5-1135G7, Intel Iris Xe Graphics, 8GB DDR4, 512GB NVMe SSD, WiFi 6, Fingerprint Reader, Backlit Keyboard
Shop now
Acer Swift 3 Thin & Light Laptop, 14" Full HD IPS, AMD Ryzen 7 4700U Octa-Core with Radeon Graphics, 8GB LPDDR4, 512GB NVMe SSD, Wi-Fi 6, Backlit KB, Fingerprint Reader, Alexa Built-in
Shop now
Acer Aspire 5 Slim Laptop, 15.6 Inches FHD IPS Display, 8th Gen Intel Core i5-8265U, 8GB DDR4, 256GB SSD, Fingerprint Reader, Windows 10 Home, A515-54-51DJ
Shop now
Acer Nitro 5 Gaming Laptop, 9th Gen Intel Core i5-9300H, NVIDIA GeForce GTX 1650, 15.6" Full HD IPS Display, 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Wi-Fi 6, Backlit Keyboard, Alexa Built-in, AN515-54-5812
Shop now
Acer Predator Helios 300 PH315-54-760S Gaming Laptop | Intel i7-11800H | NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU | 15.6" Full HD 144Hz 3ms IPS Display | 16GB DDR4 | 512GB SSD | Killer WiFi 6 | RGB Keyboard
Shop now
Acer Aspire 1 A115-31-C2Y3, 15.6" Full HD Display, Intel Celeron N4020, 4GB DDR4, 64GB eMMC, 802.11ac Wi-Fi 5, Up to 10-Hours of Battery Life, Microsoft 365 Personal, Windows 10 in S mode, Black
Shop now
Acer Aspire 5 AMD Ryzen 3200U 2.60GHz 4GB Ram 128GB SSD Windows 10 Home (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Acer |
| Operating System (OS): | Android 4.2.1 |
| Dimensions: | 8.00 x 5.40 x 0.30 inchesMetric20.32 x 13.72 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 13.40 ouncesMetric379.88 gImperial |
| Colors: | White |
| Materials: | Aluminium |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom |
| Processor: | Z2560 (Dual-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.