Acer Iconia B1-720-L864 is a bit outdated Android tablet device, coming with a comfortable 7" multi touch display and a good performance Dual-Core CPU ticking at 1.3 gigahertz.
Whereas this tablet is quite thin and comfortable it's not so slim as many other tablet devices in the market, with a thickness of 0.4 inches. The Acer Iconia B1-720-L864 is available just in color gray. Acer appears to have forgotten about weight optimization in this 11.11 oz device.
The Acer Iconia B1-720-L864 ships with a MediaTek MT8111 chip, which holds a fast Dual-Core processing unit speeding at 1300 megahertz with 1 GB of RAM. Graphic intensive games and apps usually uses lots of processor cycles, so it counts with an extra 200 MHz PowerVR SGX531 GPU to help the processor with those tasks. A good advantage of this tablet is its quite big 16 GB internal memory and a slot for an external memory card, allowing the user to store hundreds of apps without any trouble.
The Acer Iconia B1-720-L864 doesn't have any cameras.
This tablet includes a interesting 7 inches display with a 1024 x 600 resolution, which makes everything look quite colorful and brightful. This display uses LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This tablet features an amazing 2955 mAh Li-Polymer battery that can keep it running for several hours without charging it.
This tablet features Wi-Fi capability (but it can't provide it to other devices acting as a hotspot). The Acer Iconia B1-720-L864 doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
The Acer Iconia B1-720-L864 also comes with a couple nice features as Bluetooth and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
Acer offers this tablet for $ 249, which is not a really offer for this kind of tablet.
Acer Chromebox CXI3-UA91 Mini PC, Intel Celeron 3867U Processor 1.8GHz, 4GB DDR4 -Memory, 128GB M.2 SSD, 802.11ac Wi-Fi 5, USB Type-C, Chrome OS, Keyboard and -Mouse Included
Shop now
Acer Aspire 5 Slim Laptop, 15.6 Inches FHD IPS Display, 8th Gen Intel Core i5-8265U, 8GB DDR4, 256GB SSD, Fingerprint Reader, Windows 10 Home, A515-54-51DJ
Shop now
Acer Aspire 5 A517-52-59SV, 17.3" Full HD IPS Display, 11th Gen Intel Core i5-1135G7, Intel Iris Xe Graphics, 8GB DDR4, 512GB NVMe SSD, WiFi 6, Fingerprint Reader, Backlit Keyboard
Shop now
Acer Nitro 5 Gaming Laptop, 9th Gen Intel Core i5-9300H, NVIDIA GeForce GTX 1650, 15.6" Full HD IPS Display, 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Wi-Fi 6, Backlit Keyboard, Alexa Built-in, AN515-54-5812
Shop now
Acer Predator Helios 300 PH315-54-760S Gaming Laptop | Intel i7-11800H | NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU | 15.6" Full HD 144Hz 3ms IPS Display | 16GB DDR4 | 512GB SSD | Killer WiFi 6 | RGB Keyboard
Shop now
Acer Swift 3 Thin & Light Laptop, 14" Full HD IPS, AMD Ryzen 7 4700U Octa-Core with Radeon Graphics, 8GB LPDDR4, 512GB NVMe SSD, Wi-Fi 6, Backlit KB, Fingerprint Reader, Alexa Built-in
Shop now
Acer Aspire 1 A115-31-C2Y3, 15.6" Full HD Display, Intel Celeron N4020, 4GB DDR4, 64GB eMMC, 802.11ac Wi-Fi 5, Up to 10-Hours of Battery Life, Microsoft 365 Personal, Windows 10 in S mode, Black
Shop now
Acer Swift 3 Thin & Light Laptop | 14" Full HD IPS 100% sRGB Display | AMD Ryzen 7 5700U Octa-Core Processor | 8GB LPDDR4X | 512GB NVMe SSD | WiFi 6 | Backlit KB | FPR | Amazon Alexa | SF314-43-R2YY
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Acer |
| Operating System (OS): | Android 4.2.1 |
| Dimensions: | 7.80 x 4.80 x 0.40 inchesMetric19.81 x 12.19 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 11.11 ouncesMetric314.96 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8111 |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2955 mAh |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.