Alcatel OneTouch Hero 8 is an incredible Android tablet device, provisioned with a quite big 8-inches capacitive touch-screen, a high speed Octa-Core processing unit running at 2000 MHz, and 2 cameras, a 5 MP back facing camera and a 2 megapixels front-facing camera. But let's get into some more detail.
Alcatel decided to sell this tablet with an extremely powerful Octa-Core processing unit speeding at 2000 MHz, included in a MediaTek MT8392+ chip and a large 2 GB of RAM memory. Graphic calculations generally uses lots of processor time, so this tablet counts with a 700 megahertz ARM Mali-450 MP4 GPU to unload the CPU. This device counts with a quite large 16 GB internal storage and an external memory card slot, which allows you to store a couple hundred games and apps without running out of space.
The Alcatel OneTouch Hero 8 only has 8.23" long, but it still manages to hold a 8" screen. The Alcatel OneTouch Hero 8 is incredibly thin and practical, being just 0.29 inches thick. The Alcatel OneTouch Hero 8 is for sale in black color. Alcatel did a very nice job making this tablet weight just 10.93 ounces. Regarding its construction materials, the Alcatel OneTouch Hero 8 is mostly created with Aluminium, giving it a quality look.
This tablet features two cameras, a 5 MP back side camera and a 2 mega-pixels front camera. In addition, the camera includes flash.
Alcatel packed the Alcatel OneTouch Hero 8 with a good looking 8" screen, and a resolution of 1920 x 1200 , which makes all images and movies look colorful and brightful. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This tablet has a 4060 mAh massive battery, enough to provide this tablet with an impressive battery life.
This tablet offers wi-fi capability (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem or router) and LTE 4G high performance connectivity. The Alcatel OneTouch Hero 8 doesn't have a SIM card, because it is not a GSM portable tablet.
This tablet also includes a couple of nice characteristics such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth tablets and accessories) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
Alcatel is selling this tablet for $ 249, which is very expensive for comparing with similar devices. No matter if you want a device for playing games, need a device for work or want a social tablet device, this tablet device is the right choice .
Alcatel 3T 8" Tablet Model 9027W | 16 GB 2GB RAM | Android 8.1 (Oreo) | 4080 mAh battery | Quad-Core 1.5GBz Tab | - WIFI & GSM Unlocked
Shop now
Alcatel 1T10 Smart TAB (Wi-Fi), 32GB+2GB RAM, 10.1-inches HD IPS Tablet, Eye Protection, Kids Mode + Flipcase (Black)
Shop now
Alcatel 3T 8 9032T (32GB, 2GB) 8.0" Cellular Tablet with Calling, 4080mAh Battery, Face Unlock, Android 10, GPS, US 4G LTE GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) (Black)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Also Known As: | Alcatel Hero 8 |
| Dimensions: | 8.23 x 4.80 x 0.29 inchesMetric20.9 x 12.19 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 10.93 ouncesMetric309.86 gImperial |
| Colors: | Black |
| Materials: | Aluminium |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels |
| Pixel density: | 283 pixels per inchMetric111.42 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8392+ |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4060 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.