Alcatel OneTouch PIXI 3 (8") is a not so powerful Android device, equipped with a pretty big 8" multi touch screen, an extremely powerful 1.3 GHz Dual-Core CPU, and two cameras, a 2 MP back facing camera and a 0.3 megapixels front camera. We will get a better idea about this portable tablet's specs when we get into deeper details.
Alcatel decided to power this device with a high speed 1.3 GHz Dual-Core processing unit, included in the MediaTek MT8312 chip with only 1 GB of RAM memory which is a little bit low for such a solid tablet. Graphic rendering often consume lots of CPU cycles, so it uses an additional 500 megahertz ARM Mali-400 graphics processing unit to help handle those graphic tasks. The Alcatel OneTouch PIXI 3 (8") counts with a moderate 4 GB internal memory, which is enough for most users knowing that it also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos.
It seems like Alcatel decided not to care much about the weight in this 11.82 ounces tablet. This tablet is incredibly thin and comfortable, with a thickness of just 0.36 inches. The Alcatel OneTouch PIXI 3 (8") is a very compact tablet, considering it features a 8 inches screen and it's just 8.23 inches long.
Alcatel packed the Alcatel OneTouch PIXI 3 (8") with a nice 8" display, and a 800 x 1280 resolution, which makes all photos and movies look nice. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This device features two cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
This tablet offers Wi-Fi connectivity (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G fast connection type, over HSPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This tablet doesn't have a sim card, because it isn't a GSM enabled portable tablet.
The Alcatel OneTouch PIXI 3 (8") comes with a 3240 mAh massive removable battery providing this tablet an incredibly long battery life.
The Alcatel OneTouch PIXI 3 (8") also includes a couple useful features as Infrared Transmitter, Bluetooth (enables communication with other bluetooth tablets, computers and accessories) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The Alcatel OneTouch PIXI 3 (8") costs $ 249, high for comparing with similar tablets.
Alcatel 1T10 Smart TAB (Wi-Fi), 32GB+2GB RAM, 10.1-inches HD IPS Tablet, Eye Protection, Kids Mode + Flipcase (Black)
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 8.23 x 4.88 x 0.36 inchesMetric20.9 x 12.4 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 11.82 ouncesMetric335.09 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 189 pixels per inchMetric74.41 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT8312 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3240 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.