ARCHOS 101 neon is a low end Android tablet device, including an enormous 10.1" multi-touch capacitive display and a high-tech Quad-Core processing unit ticking at 1.4 gigahertz.
Archos sells this device with a high performance Quad-Core processor clocking at 1.4 gigahertz and only 1 GB of RAM which is a little low considering its impressive processing power. Graphic rendering usually consume a lot of processing power, so it also has an ARM Mali-400 graphics processing unit running at 500 megahertz to unload the CPU. This tablet comes with a quite large 8 GB internal storage memory and a slot for an SD memory card, allowing you to store hundreds of applications without any trouble.
This tablet is quite a compact device, considering it features a 10.1 inches display and it's only 10.71" long and 6.34 inches wide. Archos appears to have forgotten about weight optimization in this 24.34 ounces portable tablet.
This tablet has a poor 10.1" screen with a 600 x 1024 resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
The ARCHOS 101 neon offers Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot). The ARCHOS 101 neon doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This tablet has no cameras at all.
This device also features some nice features such as Bluetooth and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
Archos sells the ARCHOS 101 neon for 155 dollars, which is a high price for this type of device. This tablet comes with Charger, documentation and USB data cable.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 10.71 x 6.34 x 0.48 inchesMetric27.2 x 16.1 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 24.34 ouncesMetric690.03 gImperial |
| Accessories: | Charger, USB data cable, documentation |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 118 pixels per inchMetric46.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.