Asus Eee Pad Transformer is a bit outdated Android portable tablet, coming with an enormous 10.1" display, a great performance Dual-Core processing unit clocking at 1000 megahertz, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 1.3 mega-pixels front side camera. We will get a better idea about this tablet device's pros when we get into specific details.
Asus onlymade this tablet in color black. Apparently Asus forgot about weight optimization in this 23.99 oz tablet. Though the Asus Eee Pad Transformer just has 10.67 inches long, it is still able to fit a a 10.1 inches screen. The Asus Eee Pad Transformer is a little thick for current standards, with its 0.51" thickness.
Asus packed this tablet with a good 10.1" screen, and a 800 x 1280 resolution, which makes everything look quite vivid. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Asus Eee Pad Transformer comes with a powerful Dual-Core processor speeding at 1 gigahertz, included in a NVIDIA Tegra 2 system chip with 1 GB of RAM memory. The Asus Eee Pad Transformer comes with a huge 32 GB internal storage memory and a slot for an SD memory card, which allows you to install lots of applications, games, songs, pictures and videos without having to worry about filling the portable tablet.
The Asus Eee Pad Transformer provides WiFi connection (although it can't share it with other devices acting as a hotspot). The Asus Eee Pad Transformer doesn't have a SIM card, because it is not a GSM tablet.
The Asus Eee Pad Transformer is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 1.3 mega-pixels front facing camera.
The Asus Eee Pad Transformer also includes a couple of interesting features as Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Asus Eee Pad Transformer is priced 610 dollars, which is not a good offer for comparing with other similar tablets.
ASUS VivoBook L203MA Ultra-Thin Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 11.6†HD, USB-C, Windows 10 in S Mode (Switchable to Pro), L203MA-DS04, One Year of Microsoft Office 365
Shop now
Asus Vivobook E203MA Thin and Lightweight 11.6†HD Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4GB RAM, 64GB eMMC Storage, 802.11AC Wi-Fi, HDMI, USB-C, Win 10
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 4.0, 3.2, 3.0 |
| Dimensions: | 10.67 x 6.73 x 0.51 inchesMetric27.1 x 17.09 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 23.99 ouncesMetric680.11 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 610.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 2 |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.