Asus Fonepad Note 6 is a pretty good portable tablet, featuring a very powerful Dual-Core processing unit ticking at 2 GHz, a 6" capacitive touch-screen, an 8 mega-pixels back side camera and a 1.2 megapixels front facing camera. Is that all? Not at all, it's just the introduction.
Asus made the Asus Fonepad Note 6available only in white color. The Asus Fonepad Note 6 doesn't feel very lightweight for a tablet device of this size, weighting 7.41 oz. This tablet only has 6.49" long, but it still manages to hold a 6 inches screen. Even though this device is thin and comfortable it's not as thin as many other tablets you can find, with a thickness of 0.41 inches.
Asus decided to equip this tablet using a Intel Atom Z2580 system chip, packing a high-tech 2 GHz Dual-Core processor with a big 2 GB of RAM. This tablet has a good 16 GB internal storage and a slot for an SD memory card, allowing the user to store hundreds of applications and games without running out of space.
This tablet has a spectacular 1920 x 1080 (Full HD) 6-inches display, providing this tablet with an amazing graphical experience. Its display uses Super IPS+ LCD capacitive technology, with a 380 candela/m2 brightness and has multi-touch detection.
The Asus Fonepad Note 6 includes wifi capability (although it can't be provided to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) internet connection, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This tablet works with a Micro SIM card for GSM networks.
This tablet is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 1.2 mega-pixels front camera. It also shoots videos in 1920x1080 (Full HD). Additionally, this portable tablet's camera also features auto-focus and geo tagging.
The Asus Fonepad Note 6 also includes a couple cool features as Bluetooth (3.0, EDR) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
Asus is offering this device for $ 249, which is a really high price for a tablet device this level. The Asus Fonepad Note 6 is probably a good choice no matter if you will use this portable tablet for gaming or want this tablet device mostly for social networks and internet browsing.
ASUS Chromebook C523 Laptop, 15.6" HD NanoEdge-Display with 180 Degree-Hinge Intel Dual Core Celeron-Processor, 4GB-RAM, 32GB Storage, Silver Color, C523NA-DH02
Shop now
ASUS Chromebook C423 14.0" 180 Degree HD NanoEdge Display, Intel Dual Core Celeron Processor, 4GB LPDDR4 RAM, 32GB Storage, Silver Color, C423NA-DH02
Shop now
ASUS VivoBook L203MA Ultra-Thin Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 11.6†HD, USB-C, Windows 10 in S Mode (Switchable to Pro), L203MA-DS04, One Year of Microsoft Office 365
Shop now
ASUS ZenBook S Ultra Slim Laptop, 13.9†3300x2200 3:2 500nits Touch, Intel Evo Core i7-1165G7, 16GB RAM, 1TB SSD, Thunderbolt 4, TPM, Windows 10 Pro, AI Noise-Cancellation, Jade Black, UX393EA-XB77T
Shop now
ASUS Chromebook Flip C434 2-In-1 Laptop, 14" Full HD Touchscreen 4-Way NanoEdge, Intel Core M3-8100Y Processor, 4GB RAM, 64GB eMMC Storage, All-Metal Body, Backlit KB, Chrome OS- C434TA-DSM4T, Silver
Shop now
ASUS TUF Dash 15 (2021) Ultra Slim Gaming Laptop, 15.6†144Hz FHD, GeForce RTX 3050 Ti, Intel Core i7-11370H, 8GB DDR4, 512GB PCIe NVMe SSD, Wi-Fi 6, Windows 10, Eclipse Grey Color, TUF516PE-AB73
Shop now
ASUS VivoBook F512 Thin and Lightweight Laptop, 15.6†FHD WideView NanoEdge , AMD R5-3500U CPU, 8GB RAM, 256GB SSD, Backlit KB, Fingerprint Reader, Windows 10, Peacock Blue, F512DA-EB51
Shop now
ASUS ZenBook 14 Ultra-Slim Laptop 14†FHD NanoEdge Bezel Display, Intel Core i7-1165G7, NVIDIA MX450, 16GB RAM, 512GB SSD, ScreenPad 2.0, Thunderbolt 4, Windows 10 Pro, Pine Grey, UX435EG-XH74
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 4.4, 4.2.2 |
| Dimensions: | 6.49 x 3.50 x 0.41 inchesMetric16.48 x 8.89 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 7.41 ouncesMetric210.07 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | Super IPS+ LCD (16M colors) |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 367 pixels per inchMetric144.49 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 380 cd/m2 |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom Z2580 |
| Processor: | Clover Trail+ (Dual-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX 544 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Stand-by Time: | 490 hours |
| Talk Time: | 23 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 1.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.