Asus VivoTab 8 is a good quality Windows tablet device, which features a good size 8-inches display, a 1860 MHz Quad-Core processor, and two cameras, a 2 MP back facing camera and a 2 megapixels front camera.
Asus decided to build this tablet device with an extremely powerful Quad-Core processing unit running at 1860 megahertz, included in the Intel Atom Z3745 chip with a big 2 GB RAM. An amazing aspect of the Asus VivoTab 8 is its inmense 32 GB internal storage memory and an SD card slot, more than enough to install lots of applications, games, songs, pictures and videos without worrying about how much memory is left.
Apparently Asus decided not to care much about the weight in this 11.64 oz portable tablet. This tablet is incredibly slim and stilized, being just 0.35 inches thick. This tablet is a compact tablet, taking into consideration it has a 8 inches screen and it has just 8.33" long and 4.92 inches wide.
The Asus VivoTab 8 features two cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front side camera.
Asus equipped this device with a good level 8" display, and a resolution of 1280 x 800 , providing this portable tablet with a nice graphical experience. This display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Asus VivoTab 8 offers wi-fi connection (but it can't provide it to other devices as a mobile hotspot). This device doesn't have a SIM card, because it is not a GSM device.
The Asus VivoTab 8 also features a couple interesting features such as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This tablet is not cheap at all considering it costs $ 250, and some similar tablets are offerred way cheaper than that. In case need a tablet for gaming, this portable tablet is probably the right choice .
ASUS Chromebook CX1, 11.6" HD NanoEdge Display, Intel Celeron N3350 Processor, 32GB eMMC, 4GB RAM, Spill-resistant Keyboard, Chrome OS, Transparent Silver, CX1100CNA-AS42
Shop now
ASUS VivoBook 15 Thin and Light Laptop, 15.6†FHD, Intel i5-1035G1 CPU, 8GB RAM, 512GB SSD, Backlit KB, Fingerprint, Windows 10, Slate Gray, F512JA-AS54
Shop now
ASUS VivoBook 17 F712DA Thin and Light Laptop, 17.3†HD+, Intel Core i5-8265U Processor, 8GB DDR4 RAM, 128GB SSD + 1TB HDD, Windows 10 Home, Transparent Silver, F712DA-DB51
Shop now
ASUS VivoBook L203MA Ultra-Thin Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 11.6†HD, USB-C, Windows 10 in S Mode (Switchable to Pro), L203MA-DS04, One Year of Microsoft Office 365
Shop now
ASUS VivoBook 15 Thin and Light Laptop, 15.6†FHD Display, Intel i3-1005G1 CPU, 8GB RAM, 128GB SSD, Backlit Keyboard, Fingerprint, Windows 10 Home in S Mode, Slate Gray, F512JA-AS34
Shop now
ASUS VivoBook F512 Thin and Lightweight Laptop, 15.6†FHD WideView NanoEdge , AMD R5-3500U CPU, 8GB RAM, 256GB SSD, Backlit KB, Fingerprint Reader, Windows 10, Peacock Blue, F512DA-EB51
Shop now
ASUS Chromebook Flip C214MA-YS02T 11.6†Ruggedized and Water Resistant Chromebook, 360 Touchscreen Convertible, Intel N4000, 4GB DDR4 RAM, 32GB Storage, Mil STD design, Chrome OS, Black
Shop now
ASUS Chromebook Flip C433 2 in 1 Laptop, 14" Touchscreen FHD NanoEdge Display, Intel Core m3-8100Y Processor, 8GB RAM, 64GB eMMC Storage, Backlit Keyboard, Silver, Chrome OS, C433TA-AS384T
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows 8.1 |
| Product code: | M81C |
| Dimensions: | 8.33 x 4.92 x 0.35 inchesMetric21.16 x 12.5 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 11.64 ouncesMetric329.99 gImperial |
| Price: | $ 250.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels |
| Pixel density: | 189 pixels per inchMetric74.41 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom Z3745 |
| Processor: | Quad-Core 1860 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.