HP Slate 7 Extreme is a not so powerful Android tablet device, counting with a comfortable 7" display, a quite powerful megahertz Quad-Core CPU, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front side camera.
HP decided to build this tablet using a good Quad-Core CPU clocking at MHz, packed into the Nvidia Tegra 4 chip and 1 GB of RAM. This device comes with a 16 GB quite big internal storage and an external memory card slot, enough to install a couple hundred applications without any trouble.
HP didn't seem to put much effort to reduce weight in this 11.29 ounces portable tablet. The HP Slate 7 Extreme is just 0.37 inches thick, making it one of the thinnest portable tablets on sale.
HP equipped this tablet with a interesting 7-inches screen, and a 1280 x 800 resolution, which makes all pictures and videos look very good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The HP Slate 7 Extreme features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. Additionally, this tablet's camera also has auto-focus and HDR mode.
The HP Slate 7 Extreme comes with an incredible 4100 mAh Li-Polymer removable battery, enough to provide this device with an amazing battery duration.
The HP Slate 7 Extreme offers wi-fi capability (but it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot). This tablet doesn't have a SIM card, because it is not a GSM portable tablet.
This tablet also features a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
HP is selling the HP Slate 7 Extreme for $ 155, which is not a good offer for a device this level. HP also sells the HP Slate 7 Extreme with charger, cable and Quick Start Guide.
HP 27 Pavilion All-in-One PC, 10th Gen Intel i7-10700T Processor, 16 GB RAM, Dual Storage 512 GB SSD and 1TB HDD, Full HD IPS 27 Inch Touchscreen, Windows 10 Home, Keyboard and Mouse (27-d0072, 2020)
Shop now
2020 Newest HP 14" Premium FHD IPS Laptop, 10th Gen i5-1035G4 (up to 3.7GHz, Beat i7-7500), 8GB RAM, 256GB SSD, HDMI, WiFi, Bluetooth, Windows 10
Shop now
HP 15 Laptop, 11th Gen Intel Core i5-1135G7 Processor, 8 GB RAM, 256 GB SSD Storage, 15.6†Full HD IPS Display, Windows 10 Home, HP Fast Charge, Lightweight Design (15-dy2021nr, 2020)
Shop now
HP 15 Laptop, AMD Ryzen 7 3700U Processor, 8 GB RAM, 256 GB SSD, HD Display, Windows 10 Home (15-ef0022nr, Natural Silver)
Shop now
HP Chromebook 14-inch HD Laptop, Intel Celeron N4000, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, Chrome (14a-na0020nr, Ceramic White)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 7.87 x 4.72 x 0.37 inchesMetric19.99 x 11.99 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 11.29 ouncesMetric320.07 gImperial |
| Accessories: | Quick Start Guide, cable, charger |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels |
| Pixel density: | 216 pixels per inchMetric85.04 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Nvidia Tegra 4 |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 1 GB (1600 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.