ICEMOBILE G7 Pro is a not very powerful tablet, coming with a big 7 inches multi-touch display, a great performance Dual-Core CPU speeding at 1.2 gigahertz, and two cameras, a 2 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
Icemobile decided to sell this tablet with a Mediatek MT6572W chip, backed up by a powerful 1.2 GHz Dual-Core CPU with 512 MB RAM. Handling graphic calculations, it also uses an ARM Mali-400 MP1 GPU ticking at 320 megahertz.
Icemobile offers the ICEMOBILE G7 Pro in lots of color variations, black, red, white and gray. This tablet is a very compact device, considering it packs a 7" screen and it is just 0 inches long.
This tablet features two cameras, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front camera.
Icemobile designed this tablet with a good 7" display, and a x resolution, making everything look nice.
This tablet features wifi connectivity (but it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot) and 3G connectivity, supported by UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card to connect to GSM networks.
The ICEMOBILE G7 Pro features a 2800 mAh great removable battery, enough to provide the ICEMOBILE G7 Pro with a great battery duration.
The ICEMOBILE G7 Pro also features a couple interesting characteristics like Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The ICEMOBILE G7 Pro is not a good choice considering it is sold for $ 155, while other similar tablet devices are sold for much less than that.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Red and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6572W |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (266 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.