Lenovo IdeaTab A2109 is a decently made Android device, which features a very fast 1200 megahertz Quad-Core processor, a large 9" multi-touch display, a 3 megapixels back facing camera and a 1.3 MP front facing camera.
This time, Lenovo totally forgot about weight optimization, releasing it with a 20.11 ounces weight. This device is a very compact portable tablet, considering it packs a 9 inches screen and it is just 7.6" long.
Lenovo decided to power this portable tablet with a high performance Quad-Core processor clocking at 1200 MHz, packed into the NVIDIA Tegra 3 T30L chip and only 1 GB of RAM which is a little disappointing for a device of this level. Helping with graphic calculations, it also has a 416 megahertz ULP GeForce graphics processing unit. A nice advantage of the Lenovo IdeaTab A2109 is the 16 GB quite large internal storage memory and a slot for SD memory cards, allowing the user to install hundreds of games and applications without worrying about space.
This tablet has an average 9" screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, making everything look quite vivid. Its screen uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This device features WiFi capability (although it can't be shared with other devices around, acting as a router or modem). The Lenovo IdeaTab A2109 doesn't have a SIM card, because it's not a GSM tablet.
The Lenovo IdeaTab A2109 has two cameras, a 3 megapixels back camera and a 1.3 megapixels front facing camera. It can also capture 1920x1080 Full HD videos at 12 frames per second.
This device also features a couple nice characteristics as Bluetooth (3.0) and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
Lenovo sells the Lenovo IdeaTab A2109 for 239 dollars, which is not a really offer for comparing with similar tablets.
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Yoga Smart Tab, 10.1" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA3V0005US
Shop now
Lenovo Tab M10 HD 10.1" Tablet, Android 9.0, 32GB Storage, Quad-Core Processor, WiFi, Bluetooth, ZA4G0078US, Slate Black
Shop now
Lenovo Tab M10 Plus, 10.3" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 32GB Storage, 2GB RAM, Iron Grey, ZA5T0380US
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Also Known As: | Lenovo IdeaPad 2109, Lenovo IdeaPad A2109 |
| Product code: | A2109 |
| Dimensions: | 7.60 x 4.80 x 0.50 inchesMetric19.3 x 12.19 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 20.11 ouncesMetric570.11 gImperial |
| Price: | $ 239.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 9 inchesMetric22.9 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 163 pixels per inchMetric64.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 3 T30L |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (1333 MHz) |
| Graphics Processor: | ULP GeForce (416 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (12 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.