LG G Pad 10.1 is a solid device, counting with a high-tech 1200 MHz Quad-Core CPU, a 10.1 inches multi-touch display, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 1.3 megapixels front camera.
The LG G Pad 10.1 is very thin and stilized, with a thickness of just 0.35 inches. The LG G Pad 10.1 is a very compact portable tablet, taking into consideration it has a 10.1" display and it has just 10.27 inches long. LG made this device in two color options: black and red. LG has made a very nice design job making the LG G Pad 10.1 weight only 18.45 oz.
LG packed the LG G Pad 10.1 with an average 10.1" screen, and a resolution of 800 x 1280 , giving this tablet a decent image quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
LG decided to power the LG G Pad 10.1 using a Qualcomm Snapdragon 400 8226 chip, including an extremely fast 1.2 gigahertz Quad-Core processor and only 1 GB of RAM memory which is a little disappointing for such a powerful tablet device. Graphic rendering generally consume lots of CPU cycles, so this tablet uses an additional 450 megahertz Adreno 305 GPU to improve overall performance. A good advantage of the LG G Pad 10.1 is its quite large 16 GB internal storage memory and an SD card slot, allowing you to store hundreds of games and applications without worrying about space.
This tablet has two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 1.3 megapixels front camera. The camera also counts with geo tagging.
This device has a 8000 mAh incredible removable battery that can keep this tablet running for several hours without having to charge it.
This tablet provides WiFi connectivity (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot). This tablet doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This tablet also comes with a few useful characteristics as Bluetooth (4.0) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This tablet is priced around 235 dollars, which is not a really offer for a portable tablet this level. This tablet is definitely very appropiate for you it doesn't matter whether you want a gaming tablet, will use it mostly for social networks or are looking for a device for work.
LG G Pad 5 10.1-inch (1920x1200) 4GB LTE Unlocked Tablet, Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 2.34GHz Processor, 4GB RAM, 32GB Storage, Bluetooth, Fingerprint Sensor, Android 9.0 w/Mazepoly Stylus Pen
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 5.0, 4.4.2 |
| Product code: | V700 |
| Dimensions: | 10.27 x 6.53 x 0.35 inchesMetric26.09 x 16.59 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 18.45 ouncesMetric523.05 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
| Price: | $ 235.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 8226 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 8000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.