Amoi A955W is a mid-to-low level Android cellphone, provisioned with a great performance CPU speeding at 1700 MHz, a 5.5" multi touch capacitive display, and two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 2 MP front side camera.
The Amoi A955W is powered by a good performance 1.7 GHz processing unit, packed into a MediaTek MT6591 chip and a big 2 GB RAM memory.
This cellphone is available only in color black. The Amoi A955W is a very compact device, taking into account that it packs a 5.5 inches display and it only has 0" long and 0 inches wide.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 2 megapixels front-facing camera. This camera also features flash and auto-focus.
Amoi equipped the Amoi A955W with a gorgeous 5.5 inches screen, and a resolution of 1920 x 1080 (Full HD), making everything look perfect. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone features a 2500 mAh incredible replaceable battery providing this cellphone an extremely long battery life.
This cellphone counts with WiFi capability (which it can share with other devices as a mobile hotspot), 4G HSPA+ internet connection, which is not as fast as LTE networks and the fastest 3G connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone comes with two SIM cards to be able to to use 2 different carriers or phone numbers at the same time.
The Amoi A955W also comes with a couple interesting characteristics as Bluetooth (4.0), GPS Navigation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone costs about 249 dollars, which is high for comparing with similar devices.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6591 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.