Amoi N807 is a low-end cellphone, having a 5 mega-pixels back facing camera and a 4" touch-screen.
Amoi appears to have forgotten about weight optimization in this 4.94 oz device. Even though this cellphone is thin it's not even close to being one of the thinnest cellphones on sale, with a thickness of 0.43 inches. This phone is just available in color black.
The Amoi N807 includes a interesting 800 x 480 4-inches display, which makes all images and videos look beautiful.
The Amoi N807 has a 4 GB internal storage, a moderate amount that should be enough for most users considering it also has a slot for external memory cards .
This phone counts with Wi-Fi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This device comes with 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone lines and even different carriers in the same device.
This cellphone only has a 5 MP back side camera. The camera also counts with geo tagging and auto-focus.
This cellphone comes with a 1500 mAh medium removable battery that can keep this phone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage.
This cellphone also includes a handful of interesting features as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Navigation, and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
Amoi is offering the Amoi N807 for $ 155, which is high for this type of phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 4.0, 2.3 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.52 x 0.43 inchesMetric12.4 x 6.4 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.