Blackview BV7200 is a mid-level Android cellphone, with a large 6.1" display, and 2 cameras, a 50 megapixels back camera and an 8 mega-pixels front side camera. Is that all? No, it's only the tip of the iceberg.
This phone is a little bit thick compared to nowadays phones, with its 0.63 inches thickness. Even though this cellphone only has 6.51 inches long and 3.21 inches wide, it manages to hold a 6.1 inches display. This cellphone is quite heavy comparing with today standards, with a weight of 10.16 oz. This phone is offerred in three colors, black, green and orange.
This device has a good looking 720 x 1560 6.1 inches screen, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the screen.
This phone counts with an excellent 128 GB internal memory and a slot for an SD memory card, which allows you to install hundreds of apps without worrying about filling the device.
This phone is equipped with two cameras, a 50 megapixels back camera and an 8 megapixels front-facing camera.
The Blackview BV7200 counts with a big 5180 mAh Dual Nano SIM non-replaceable battery, enough to provide the Blackview BV7200 with an incredibly long battery life. An issue to evaluate is that the Blackview BV7200's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins to live shorter, even though with its 5180 mAh you will probably buy a new cellphone before that becomes a real problem.
This cellphone features wi-fi connection (and it can provide it to other devices around, acting as a wireless router or modem), LTE (4G) high performance internet connection and also HSPA+ connection type, that is a lower speed 4G type and 3G fast internet connection, using HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM networks.
This phone also features a wide variety of great characteristics such as Fingerprint Reader, NFC, Bluetooth (5.0 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
This phone is very overvalued considering it is offerred for 160 dollars, while many similar phones are sold for much less than that. This phone is definitely a great option for you no matter if you will use this device mainly for social networks and internet browsing, will use it as a work cellphone, will use it to play tons of games or love photography.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.51 x 3.21 x 0.63 inchesMetric16.54 x 8.15 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 10.16 ouncesMetric288.03 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 160.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Resolution: | 1560 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G52 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.