BLU Dash 4.0 is a decently made phone, provisioned with a 4 inches multi-touch screen, a powerful Dual-Core CPU clocking at 1.3 gigahertz, a 5 megapixels back camera and a 0.3 MP front-facing camera.
BLU offers this device in 2 color options, black and white. BLU didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.73 oz cellphone. This phone's thickness , 0.46 inches, is a little bit far from current standards, but it still feels quite comfortable in the hand.
The BLU Dash 4.0 is equipped with a nice 800 x 480 4-inches display, providing this phone with a very good graphical experience. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
BLU ships this phone with a fast Dual-Core processor ticking at 1300 megahertz with 512 MB RAM. To help with graphic calculations, it also uses an ARM Mali-400 MP1 graphics processing unit ticking at 320 MHz. This device comes with a 4 GB internal memory, a passable quantity that should be having that this cellphone also has an SD card slot .
This cellphone has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. It can also capture 1280x720 HD videos at 30 frames per second. In addition, this phone's camera also includes a few nice features: face detection shooting, flash and geo tagging.
This phone comes with a medium sized 1500 mAh removable battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage. According to BLU, this phone has an estimated 4 hours talk time and a 180 hours stand by time.
The BLU Dash 4.0 has wifi connectivity (but it can't be shared with other devices around, acting as a wireless router), HSPA+ (4G) connection type, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connection type, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This device doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This device also features a few interesting characteristics as Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU sells the BLU Dash 4.0 for 165 dollars, which is a very high price for a cellphone this level.
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
Unlocked Phone 8GB RAM+128GB, CUBOT X30 6.4 Inch Screen Unlocked Smartphones, 48MP Camera, 4G Dual SIM Unlocked Android Phone, 4200mAh Battery, Android 10, Face ID, US Version, Blue
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Product code: | D270A |
| Dimensions: | 4.88 x 2.48 x 0.46 inchesMetric12.4 x 6.3 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.73 ouncesMetric134.09 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 165.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.